Hizmetlerimiz

Kalorifer Böceği İlaçlaması

Kalorifer böceğinin gelişini engellemekten ilaçlanmasına kadar tüm yönleri ile kalorifer böceği mücadelesi:

Türkiye ve aynı zamanda uygar dünyanın bir çok yerinde en yaygın hamam böceği türü olan halk dilinde “kalorifer böceği” yani “Alman hamam böceği”, evler, apartmanlar, restoranlar, oteller, gıda işletmeleri ve diğer kurumlardaki en çok görülen bu böcek türü, mutlaka bilinçli ilaçlama teknikleri, uygulamaları ve ilaçlar ile yapılmalıdır. Bu tür için yapılan her yanlış ilaçlama mevcut kalorifer böceğinin sayısını arttırmaktan başka işe yaramaz. Kalorifer böceği Alman hamam böceği başın arkasından kanatlara doğru uzanan iki koyu renkli paralel çizgi ile tanımlanır. Genellikle mutfaklarda (bulaşık makinesinde, ocaklarda ve lavaboların yakınında) ve evlerin banyolarında bulunur. Sıcağı ve nemi seven bu böcekler, evinize komşunuzdan, giderlerden gelebildiği gibi tamire gönderdiğiniz bir makine yada pazar alışverişlerinizdeki paketler içinde de gelebilir. Benim evim çok temiz ben de böcek olmaz anlayışı tamamen yanılgıdır.

Kalorifer böcekleri – Alman hamam böcekleri, nispeten yüksek sıcaklık derecesine sahip nemli ortamları tercih eder. Bu böcekler çoğunlukla temizleyicidir ve çok çeşitli gıdalarla beslenirler. Özellikle nişastalar, tatlılar, gres ve et ürünlerinden hoşlanırlar. Çoğu yerde, çöp temel bir gıda kaynağıdır. Diğer türlerde olduğu gibi, Kalorifer böceği Alman hamamböceği de geceleri yiyecek, su ve çiftleştikleri için gün boyunca, çatlaklara, aralıklara ve sıcak ve nemli bir çevre sağlayan diğer karanlık alanlara gizlenirler. Nispeten geniş, düz gövdeleri, çatlaklara ve dar açıklıklara kolaylıkla girip çıkmalarını sağlar. Özellikle ağır bir nüfus varsa veya yiyecek veya su eksikliği varsa gündüzleri görülebilir.
Bu hamamböceğinin ısrarcılığının ve kontrolünün zorluğunun çeşitli nedenleri vardır. Alman hamam böceği yani kalorifer böceği, kapsül başına çok sayıda yumurta üretir ve kuluçka döneminden cinsel olgunluğa kadar en kısa süreyle geçerek nüfus artış hızını hızlandırır. Dişi, yumurtaların embriyoların yumurta içinde geliştiği süre boyunca yumurta kapsülünü taşıdığından, daha fazla nimf başarıyla çıkmaktadır. Bu tür için kullanılacak ilaç jel’dir. Bilinçsizce yapılan sıvı ilaçlamalar yüzünden böceğin kuyruk kısmında hazırda beklettiği yumurtayı stres anında bırakır, ortalama 15 gün içinde ölen her kalorifer böceğinin bıraktığı yumurta paketinden 100-150 arası yeni yavru doğar. Uzmanı olmayan ilaçlama firmaları tarafından yapılan ilaçlamalar sonrası çoğu kez insanlardan, Evimi ilaçlattım böcekler çoğaldı sözünü duyarsınız. Lütfen seçtiğiniz haşere ilaçlama firmasından garanti istemeyi, Böcek için keşif yapmalarını, Çalışma ruhsatlarını, Biyosidal ürün uygulama belgelerini istemeyi unutmayınız. Ayrıca ve en önemlisi, Alman hamam böceği – kalorifer böceği, diğer hamam böceklerinin çoğundan daha küçüktür ve daha büyük türlerin bireylerine erişilemeyen birçok yerde kendilerini gizleyebilir. Buzdolabınızın kapağındaki lastiklerin arasına kadar ilaçlama yapılmalıdır.
Kalorifer böceğinin zararı:
Çeşitli gıdaların lezzetini etkileyebilecek kokulu sekresyonlar üretirler. Hamamböceği popülasyonları yüksek olduğunda, bu salgılar, istila alanındaki genel bir kokuya neden olabilir. Hamamböceği cesetlerinde bakteri, protozoon ve virüs gibi hastalık üreten organizmalar bulunur. Alman hamamböcekleri tarafından iletilen başlıca hastalıklar gastroenteritin çeşitli biçimlerini (gıda zehirlenmesi, dizanteri, diyare ve diğer hastalıklar) ortaya çıkarmaktadır. Bu hastalıklara neden olan organizmalar hamamböceği bacaklarında ve vücutlarında taşınır ve hamamböceği yem olarak besin ve mutfak eşyaları üzerine bırakılır. Hamamböceği dışkıları ve dökme derileri, cilt döküntüleri, sulanmış gözler ve hapşırma, burun pasajlarının tıkanması ve astım gibi pek çok kişinin alerjik yanıtı sergilediği bir dizi allerjene de sahiptir.
Kalorifer böceğinin gelişini engellemek:
 
Hamam böceğinin kutular, market çantaları, valizler ve benzeri yollarla evlere girmesini engellemek zor ancak ciddi bir sorunun önlenmesi için adımlar atabilirsiniz. Önlemede önemli bir faktör sanitasyondur. Kattaki kırıntıları da içeren dökülen gıdaları temizleyin. Gece kirli tabaklar bırakmayınız. Hububat, krakerler, kurabiyeler, un, şeker ve ekmek gibi öğeleri hava geçirmez kapalı kaplarda saklayın. Her akşam çöpleri sıkıca takılmış sağlam bir kaba boş boşaltın. Alman hamamböceklerini kontrol etmek için mutfak, banyoda ve diğer alanlarda boruların geçtiği duvardaki kıvrık delikler gibi yapısal değişiklikler gereklidir. Çatlak ve yarıklar için izolasyon mutlaka yapılmalıdır.
Kalorifer böceği ilaçlaması için Anka İlaçlama Pest Control 7 gün 24 Saat hizmet vermektedir. Ücretsiz keşif ve ekonomik uygulamalar için lütfen arayınız.